Na pewno trzeba na samym starcie podkreślić wyraźnie – jeśli chodzi o przyjmowanie lekarstw w okresie ciąży, szczególnie w jej pierwszym trymestrze, trzeba zachować szczególną ostrożność. Dlaczego akurat pierwszy trymestr? Jest to okres kluczowy dla prawidłowego rozwoju dziecka i wykształcenia się najważniejszych organów, które potem odpowiadają za odpowiednie przygotowanie do przyjścia na świat. Przyjrzyjmy się pokrótce jak wygląda sprawa popularnymi lekami.

Jeśli chodzi na przykład o antybiotyki, trzeba się koniecznie skonsultować z lekarzem. Bywa tak, że kobiety często przyjmowały jakiś antybiotyk jeszcze przed ciążą. Trzeba więc zasięgnąć lekarskiej porady i dowiedzieć się, czy leczenie może być kontynuowane. To szczególnie istotne, ponieważ mamy do czynienia z faktem, że może to być poważne w skutkach, a przyjmowanie niektórych antybiotyków może być niebezpieczne zarówno dla matki, jak i dla nienarodzonego jeszcze dziecka. Gdy kobieta poinformuje o tym przed wypisaniem recepty, zasięgnie też informacji o tym jakie skutki uboczne wiążą się z danym antybiotykiem. Być może bezpieczniejsze będzie zastosowanie innego rozwiązania.

Kolejna popularna kategoria środków – przeciwbólowe. Mają one zdecydowanie niekorzystny wpływ na życie płodowe, w związku z tym tutaj też konieczne będzie zasięgnięcie konsultacji lekarskiej. Przede wszystkim należy unikać ibuprofenu oraz aspiryny. Środki pirynowe przy dużych dawkach są zagrażające, jednak jeżeli będziemy przyjmować małe dawki, sporadycznie, nie powinno to mieć bezpośredniego przełożenia na zagrożenie dla życia płodowego.
Stosowanie w ciąży aspiryny może być dobre, gdy mamy skłonność do zakrzepów. Mogą one bowiem prowadzić do poronienia, a lek z heparyną w kombinacji pozwoli zapobiec temu problemowi.

Przyjmowanie środków przeciwbólowych w okresie ciąży, na przykład przy gorączce, zdecydowanie najbezpieczniej będzie postawić na paracetamol. Kluczowe dla bezpieczeństwa będzie tutaj stosowanie adekwatnie do zapisów w instrukcji, a jeśli są jakiekolwiek wątpliwości, należy niezwłocznie zasięgnąć konsultacji lekarskiej. Taki zabieg pozwoli nam na to, żebyśmy wyeliminowali ryzyko występowania działań niepożądanych. Stosowanie leków z grupy przeciwdepresyjnych lub innych szczególnego zastosowania, również powinno być niezwłocznie konsultowane z lekarzem prowadzącym ciążę, niejednokrotnie w kooperacji z innymi specjalistami.